Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Waplewo. Ród Sierakowskich zawsze służył i pracował na rzecz Polski. Tak też jest i teraz

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Muzeum Tradycji Szlacheckiej
Obchody 100-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech były okazją do wręczenia honorowego odznaczenia za zasługi dla województwa pomorskiego Izabeli z hrabiów Sierakowskich Tomaszewskiej, wnuczce współtwórcy i pierwszego prezesa Związku Stanisława hr. Sierakowskiego. Uroczystość odbyła się w dawnym pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim.

- Przed laty samorząd województwa pomorskiego chcąc ratować przed ruiną pałac w Waplewie, wszedł w posiadanie tego obiektu. Sukcesywnie staramy się gromadzić i udostępniać w nim kolejne zbiory, a także odbudowywać otaczającą go infrastrukturę. To właśnie tutaj stworzyliśmy Muzeum Tradycji Szlacheckiej oraz Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią. Taka nazwa nawiązywać ma, w pewnym stopniu, do dziedzictwa Związku Polaków w Niemczech i działalności Stanisława Sierakowskiego – powiedział w trakce uroczystości marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

Izabella Sierakowska-Tomaszewska odebrała z rąk Mieczysława Struka Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego - najwyższe odznaczenie ustanowione przez samorząd regionu.

- Izabella Sierakowska-Tomaszewska ze wszech miar zasługuje na uhonorowanie za jej zaangażowanie na rzecz dziedzictwa kultury województwa pomorskiego. Przyznanie Honorowego Wyróżnienia jest też wyrazem szacunku dla dokonań jej całej rodziny, a szczególnie dla jej dziadka Stanisława Sierakowskiego – podkreślił marszałek.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć, specjalnie przygotowaną wystawę poświęconą Stanisławowi Sierakowskiemu i jego działalności społecznej oraz politycznej, jako pierwszego prezesa Związku Polaków w Niemczech. Z kolei w Sali Białej można było podziwiać kolejne dwa obrazy pochodzące z kolekcji podarowanej przed laty muzeum przez Izabelę Sierakowską-Tomaszewską. Obrazy niedawno wróciły z pracowni konserwatorskich.

W trakcie uroczystości Hymn Rodła, autorstwa Franciszka Jujki, wykonali nauczyciele ze szkoły w Waplewie i Starym Targu Beata Langowska i Marek Czarnecki. Była też okazja do przypomnienia ludzi, którzy przed wojną tworzyli Związek Polaków w Niemczech. Okolicznościowy wykład wygłosił prof. Józef Borzyszkowski.

Stanisław hrabia Sierakowski urodził się 9 marca 1881 roku w Poznaniu w zaborze pruskim. Uczęszczał do gimnazjum w Chełmnie, za ówczesną działalność w kółku Filomatów Pomorskich spędził tydzień w pruskim więzieniu. Studiował na uniwersytetach w Berlinie i Brukseli. W 1910 pojął za żonę Helenę z książąt Lubomirskich, z którą miał siedmioro dzieci: Teresę, Adama, Andrzeja, Różę, Marię, Wandę i Jadwigę.

Pod koniec I wojny światowej został członkiem Podkomisariatu Naczelnej Rady Ludowej na Prusy Królewskie, Warmię i Pomorze.

W 1919 roku był kierownikiem akcji przygotowawczej do plebiscytu narodowościowego na Warmii. Po przegranym plebiscycie pozostał w Waplewie, które znalazło się w Prusach. W 1920 roku po śmierci brata Jana, odziedziczył po nim majątek w Osieku na ziemi dobrzyńskiej.

Po 1919 roku współtworzył Związek Polaków w Prusach Wschodnich, a następnie (1922) Związek Polaków w Niemczech. Wybrany jego pierwszym prezesem, pełnił funkcję konsula generalnego w Kwidzynie (1920-1921), oraz sprawował mandat posła do sejmu pruskiego (1921–1928) wybieranego z listy krajowej mniejszości narodowych. Był również właścicielem oraz wydawcą miesięcznika "Kulturwehr". Miesięcznik był deficytowy, a i liczne podróże podejmowane w działalności politycznej finansował z własnej kieszeni. Zaciągał kredyty, których na skutek kryzysu przełomu lat 20. i 30. nie mógł spłacić. Stało się to przyczyną utraty większości majątku waplewskiego. Po przejęciu władzy przez NSDAP, władze nakazały mu opuszczenie Niemiec, Sierakowski przeniósł się do Polski i osiadł w majątku osieckim.

20 października 1939 roku został aresztowany przez Volksdeutscher Selbstschutz i więziony w rypińskim więzieniu, gdzie po kilku dniach tortur został zamordowany przez Niemców wraz z żoną Heleną, córką Teresą i jej mężem Tadeuszem Gniazdowskim.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto