Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Z polską tradycją on-line

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Trudno o lepszą rekomendację: Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim zaprasza na cykl wykładów on-line pt. "Szlachecko-ziemiańskie tradycje. Etos, historia, osiągnięcia". Jest to okazja do wysłuchania wybitnych polskich naukowców, znakomitych erudytów i znawców historii, historii sztuki oraz genealogii.

Cykl otwiera już dzisiaj (29 marca) o godz. 17 wykład prof. Jana Ostrowskiego, który mówić będzie o "Dworze polskim: architekturze i tradycji".

Kolejnymi prelegentami będą prof. prof. Andrzej Nowak i Marian Wolski, którzy 19 kwietnia i 24 maja (także o godz. 17) wygłoszą wykłady pt. "Polski strój narodowy" oraz "Szlachcic bez urzędu to jak pies bez ogona. Urzędy w dawnej Rzeczypospolitej".

Na końcu każdego z 45-mnutowych wykładów będzie możliwość zadania pytań prelegentom.

Wykłady są dostępne na kanale You Tube Fundacji im. Zofii i Jana Włodków. Dodatkowe informacje o wykładach oraz możliwość odtworzenia wykładów będzie dostępna na stronie www.fundacjawlodkow.org.pl

Organizatorami cyklu są Fundacja im. Zofii i Jana Włodków i krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.

Ze swojej strony i u nasza redakcja także zachęca do wysłuchania wykładów. Ich autorzy dają gwarancję, że zdobyta w trakcie prelekcji wiedza będzie podana w sposób najbardziej atrakcyjny.

Prof. Jan Ostrowski to polski historyk sztuki i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki (1989–2020) oraz prezes Polskiej Akademii Umiejętności (od 2018).

Jego badania obejmują sztukę wieków XIV–XX ze szczególnym naciskiem na okres baroku i romantyzmu. Jest autorem ponad 300 publikacji naukowych, popularnonaukowych i eseistycznych, w tym kilkunastu książek. Zainicjował i prowadził program inwentaryzacji zabytków sztuki sakralnej na kresach. W latach 1993–2015 pod jego redakcją i ze znacznym udziałem autorskim ukazały się 23 tomy inwentarza pt. "Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej".

Prof. Andrzej Nowak to polski historyk, pisarz, publicysta, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1991–2012 redaktor naczelny czasopisma „Arcana”, autor monumentalnego dzieła "Dzieje Polski".

Prof. Marian Wolski to polski historyk sztuki, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, do grudnia 2016 prezes zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto