Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztum. 3 maja pamiętano nie tylko o Konstytucji, ale i o twórcy "Hymnu Rodła"

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Rocznica Konstytucji 3 Maja była w Sztumie okazją nie tylko do upamiętnienia pierwszej w historii naszego kraju ustawy zasadniczej, ale także do odsłonięcia tablicy okolicznościowej przy pomniku Rodła.

Tablicę z fragmentem wiersza Franciszka Jujki odsłonięto z okazji 100-lecia Związku Polaków w Niemczech. "Cóż to za znak tak srebrem lśni? To Rodło! To wiary i krwi naszej godło. Przyszłości naszej jasne dni".

Przy okazji majowego święta warto przypomnieć postać Franciszka Jujki, wielkiego Polaka, który za umiłowanie Ojczyzny zapłacił cenę najwyższą. Ten polski działacz społeczno-oświatowy, nauczyciel, poeta i publicysta urodził się 28 września 1906 roku w Ratajach (Wielkopolska). W 1920 rozpoczął naukę w polskim Seminarium Nauczycielskim w Rogoźnie, które ukończył w 1925. Od tego samego roku pracował jako pedagog początkowo w Wielkopolsce – w Kiełkowie, a następnie (od 1928) w Żodyniu. W 1930 przeniósł się na Powiśle należące wówczas do Niemiec. Od 15 października tego roku pracował w Nowej Wsi, a 1 kwietnia 1933 podjął pracę w Starym Targu. Podczas pracy pedagogicznej organizował m.in. tajne nauczanie dla dorosłych oraz zespoły artystyczne (m.in. „Oj dana”). Zbierał i opracowywał folklor nadwiślański. Był także poetą – publikował pod pseudonimem Lech Malbor wiersze o treści patriotycznej. Ukazywały się one w prasie polskiej w Niemczech (publikowały je m.in. „Polak w Niemczech” oraz „Gazeta Olsztyńska”). Najważniejszymi jego utworami były: "Hymn Rodła" (1937, wykonany w formie pieśni na kongresie Związku Polaków w Niemczech w marcu 1938), "Pieśń o ziemi malborskiej" (1938), "Prusy Wschodnie" oraz "Młodym przyjaciołom". 1 sierpnia 1936 roku po wizytacji w szkole niemieckiego inspektora dr. Irmlera został pozbawiony prawa do nauczania i musiał zgodnie z nakazem opuścić Powiśle. Przeprowadził się wraz z rodziną do Meklemburgii. Organizował tam kursy języka polskiego dla polskich pracowników sezonowych. Z Niemiec wydalony został w grudniu 1938 roku, po czym podjął pracę w szkole w wielkopolskim Kębłowie. Podczas niemieckiej okupacji prowadził działalność konspiracyjną jako Józef Bayer. 30 października 1943 roku został aresztowany przez gestapo. Umieszczono go w obozie w podpoznańskim Żabikowie, gdzie poddano go torturom i 20 lutego 1944 roku stracono.

Jest patronem Szkoły Podstawowej w Starym Targu (od 1960), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starym Targu (od 2019). W latach 2009–2019 był patronem Publicznego Gimnazjum w Starym Targu.

Zdjęcia z majowego święta podajemy za stroną sztum.pl

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto