Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Sztum. Jedyny taki w Polsce: Kanał Juranda - średniowieczny cud sztuki inżynieryjnej

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Fot. gmina.sztum.pl/Radosław Kończyński
O Kanale Elbląskim, tym cudzie XIX-wiecznej sztuki inżynieryjnej, słyszał w Polsce, i nie tylko, chyba każdy każdy miłośnik turystyki. O wybudowanym ponad 700 lat (!) wcześniej Kanale Juranda, w gminie Sztum, wie już niewielu. A szkoda, gdyż jest to największa budowla hydrotechniczna Zakonu Krzyżackiego, będąca też jednocześnie wielkim osiągnięciem średniowiecznej myśli technicznej. Warto ją odwiedzić w trakcie wiosennych wypraw. Pogoda wszak temu sprzyja!

Kanał Juranda, zwany też Malborską Młynówką, Krzyżacy zaprojektowali i wybudowali w latach 1280-1320. Zadaniem kanału, mającego blisko 30 kilometrów długości, było doprowadzenie wody pitnej - z jeziora Dzierzgoń - do Malborka. Kanał dostarczał niezależnie wodę do zamku oraz napędzał Młyn Górny w mieście. Jeszcze w 1904 roku wzdłuż Młynówki w Malborku przebiegał drewniany, średniowieczny wodociąg z rur o średnicy 10 cm, zasilający 11 zdrojów ulicznych. (Jako ciekawostkę podamy, że nie był to wcale najstarszy czynny wodociąg istniejący na terenie dawnego państwa krzyżackiego. Taki znajdował się w Braniewie. Wodę dębowymi rurami dostarczano mieszkańcom tu jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku, a same rury - zaimpregnowane czasem, ziemią, wodą, i które dzięki tym czynnikom osiągnęły stan żelaza, wydobyto dopiero pod koniec lat 90.)

Na trasie Kanału Juranda znajdowało się niegdyś 10 młynów i jedna śluza służąca zabezpieczeniu przeciwpowodziowemu stolicy państwa zakonnego.

Do dzisiaj budzi podziw kunszt twórców kanału, ich znajomość terenu oraz umiejętność wykonywania skomplikowanych niwelacji i obliczeń wysokości bez posiadania odpowiednich urządzeń optycznych. Na podkreślenie zasługuje też trwałość średniowiecznej konstrukcji. Kanał nadal prowadzi do Malborka wody z jeziora Balewskiego. Zasypane zostało częściowo połączenie z jeziorem Dzierzgoń, jednak utrzymano poziomy wód ustalone przez krzyżackich budowniczych. Konstrukcje ziemne nadal nie przepuszczają wody.

W trakcie budowy kanału powstało jezioro przepływowe Dąbrówka - największe pod względem powierzchni w gminie Sztum (powierzchnia jego wynosi 252 ha). Ten sztuczny zbiornik ma długość 2300 m, szerokość maksymalna wynosi 540 m, natomiast głębokość do 5 metrów. Ponieważ ilość wody, dostarczanej przez jezioro do Malborka była zbyt mała, Krzyżacy zbudowali przedłużenie Kanału Juranda do jezior Balewskiego i Dzierzgoń.

W Malborku kanał biegnie obecnie pod ziemią i pojawia się na powierzchni w pobliżu zamku i suchych teraz fos.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto