MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024 w powiecie sztumskim. Po drugiej turze zmienią się włodarze w dwóch gminach

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
materiały komitetów wyborczych
Będzie zmiana na stanowiskach wójtów w gminach Stary Targ i Stary Dzierzgoń. Z kolei w gminie Mikołajki Pomorskie druga tura zakończyła się sukcesem obecnie rządzącej pani wójt. Dużą mobilizację wyborców było widać w gminach Stary Targ i Mikołajki Pomorskie, gdzie frekwencja była dużo lepsza niż w kraju i województwie.

Wybory wójtów w powiecie sztumskim. Wyniki drugiej tury

W gminie Stary Dzierzgoń nowym wójtem został Wojciech Puton (KWW Wojciecha Putona), na którego w niedzielnych wyborach 21 kwietnia zagłosowało 966 mieszkańców (53,16 proc.). Z urzędem musi więc się pożegnać Marek Turlej (KWW Dla Dobra Gminy), który otrzymał 851 głosów (46,84 proc.).
Frekwencja wyniosła aż 58,71 proc., bo wydano 1753 karty do głosowania na 2986 uprawnionych wyborców. Widać więc było mobilizację mieszkańców popierających obu kandydatów, zwłaszcza Wojciecha Putona, 42-letniego nauczyciela Szkoły Podstawowej w Myślicach. Na tle województwa i kraju to bardzo duży wynik frekwencyjny. W skali Polski zagłosowało bowiem 44,06 proc. uprawnionych, a na Pomorzu - 43,35 proc.

Wójt zmieni się również w gminie Stary Targ, gdzie w drugiej turze zmierzyli się Wiesław Kaźmierski (KWW Aktywni dla Starego Targu) i Sebastian Szwarc (KWW Razem dla Lepszej Gminy). O tym, kto będzie rządził przez następne pięć lat, zdecydowało niewiele, bo 39 głosów. Wyborcy uznali, że w fotelu wójta powinien zasiąść 47-letni Sebastian Szwarc, mieszkaniec Starego Targu, nauczyciel szkoły w Ryjewie, który otrzymał 928 głosów (51,07 proc.), a obecnego włodarza poparło 889 mieszkańców (48,93 proc.). W gminie Stary Targ zagłosowało 2013 na 4625 uprawnionych mieszkańców, frekwencja wyniosła 43,52 proc.

W gminie Mikołajki Pomorskie nadal rządzić będzie Maria Pałkowska-Rybicka (KWW Integracja i Rozwój Mikołajki Pomorskie), na którą głos oddało 726 osób (52,65 proc.), podczas gdy na Kazimierza Kuleckiego (KWW Ponad Podziałami w Mikołajkach) zagłosowało 653 wyborców (47,35 proc.). Ta gmina również wyróżnia się pod względem frekwencji, bo lokale wyborcze odwiedziło 1469 z 2619 uprawnionych mieszkańców, a więc 56,09 proc.

Zwycięstwo Marii Pałkowskiej-Rybkickiej uczczono nawet wystrzałami fajerwerków. Pani wójt już podziękowała wyborców.

Dziękuję wszystkim za oddane głosy na moją osobę. To ogromne wyróżnienie móc reprezentować Wasze interesy. Dzięki Państwa zaufaniu będę dążyła do dalszego rozwoju naszej gminy. Razem możemy osiągnąć wiele! - napisała w mediach społecznościowych wójt Mikołajek Pomorskich.

Kandydaci przed drugą turą dementowali plotki

Emocji nie brakowało też przed drugą turą, także tych negatywnych. Wojciech Puton w filmiku umieszczonym w mediach społecznościowych apelował do mieszkańców gminy Stary Dzierzgoń, by nie wierzyli w rozpowszechniane na jego temat plotki. Podobny apel w swoim liście rozesłanym do wyborców wystosował Sebastian Szwarc w gminie Stary Targ.

- Z całą odpowiedzialnością podkreślam, iż wszelkie informacje godzące w moją osobę i szykanujące moją kandydaturę to wyłącznie pomówienia i manipulacje mające na celu dezinformację wyborców. Przedstawiany przez mnie program wyborczy jest jasny i przejrzysty, nie godzi w dobro gminy i jej mieszkańców – pisał Szwarc.

Przypomnijmy, że w drugiej turze nie głosowali mieszkańcy gmin Sztum i Dzierzgoń, bo tam w pierwszym terminie 7 kwietnia na włodarzy zostali wybrani odpowiednio Bartosz Mazerski i Jolanta Szewczun.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto