Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie promocyjne najnowszego wydania "Prowincji"

Piotr Piesik
Archiwum organizatorów
Spotkanie promocyjne najnowszego, szesnastego już numeru kwartalnika społeczno - kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław "Prowincja" odbędzie się w najbliższą sobotę 28 czerwca o godz. 19.00 w Sali Czekoladowej Sztumskiego Centrum Kultury.

Jak pisze w redakcyjnym wstępniaku Leszek Sarnowski, redaktor naczelny "Prowincji" - w tym roku mija 25 rocznica pierwszych prawie wolnych wyborów w Polsce. Wiele emocji, nadziei, ale i rozczarowań czy straconych złudzeń. Staramy się o tym opowiedzieć w naszej redakcyjnej dyskusji oraz rozmowie z Karolem Nawrockim z Instytutu Pamięci Narodowej. Mimo wielu różnic w opiniach, niezaprzeczalnym jest fakt, że wolności doświadczamy na co dzień i każdy z nas w jakiś sposób z niej korzysta. Nasz kwartalnik, mimo, że z młodszy stażem, jest tego najlepszym przykładem, bo wydawany bez cenzury i w wolnej już Polsce.
W tym numerze, jak zwykle, wiele nowości. Zapowiedź dwóch nowych książek – Marka Stokowskiego (Kino krótkich filmów) i Tomasza Stężały (Kapitanowie 1941. Kryptonim Ubezpieczalnia), a także nowa proza Janusza Moździerza i Ryszarda Filbrandta. W dziale poezji tym razem same kobiety, debiutujące na naszych łamach – Beata Langowska, Sylwia Stankiewicz i Jolanta Steppun.
Wędrując po prowincji Kordian Kuczma szuka dawnego Malborka, także poza granicami, Jerzy Kosacz zaprasza do Sadlinek, Andrzej Kasperek pomaga nowodworskim bocianom zbudować żuławskie gniazdo i opowiada o Nocy Muzeów w Nowym Dworze Gdańskim, a Jan Chłosta śledzi losy znanych Polaków na Powiślu.
Szczególnie zapraszamy na spotkanie z Piotrem Michną z Kwidzyna, organistą, zafascynowanym romantyzmem i z Niną Mazurewicz, licealistką pochodzącą ze Sztumu, „człowiekiem renesansu”, młodym naukowcem, laureatką Olimpiady Młodych Wynalazców w Gruzji.
Bogaty jest też dział wspomnień. Andrzej Sierakowski kontynuuje swoją opowieść o Waplewie, Marcin Owsiński portretuje Wiktora Tołkina, rzeźbiarza, który przeżył obóz koncentracyjny Stutthof, znanego między innymi z pomnika zbudowanego w Sztumie ku czci Armii Czerwonej (o tym w następnym numerze). Profesor Tomasz Krzeszowski opowiada o swoim spotkaniu z księdzem Stanisławem Pasierbem, Teodor Sejka o swoim nauczycielu z Barcic, a Przemysław Szczuchniak i Dawid Szot, we wspomnieniach mieszkanki Malborka, przypominają sylwetkę Hipolita Niepokulczyckiego, szefa Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej.
W ramach historycznych poszukiwań Janusz Namenanik opisuje Gazetę Dzierzgońską, Jerzy Kosacz unikatową „gazetę piwną” z Kwidzyna, a debiutujący na naszych łamach Witek Głogowski, sztumski gimnazjalista, opisuje fałszerstwa w dawnej mennicy malborskiej. Bogumił Wiśniewski przywołuje postać Henryka von Plauena, wielkiego mistrza pochowanego w Kwidzynie, a Krystian Zdziennicki upamiętnia powiślański epizod z wojen polsko-szwedzkich, bitwę pod Trzcianem.
W naszej galerii tym razem artystka z Kwidzyna Pani Wanda Bojarczuk, której twórczość przybliża nam Elżbieta Zachorowska. Poza tym recenzje, muzyczne peregrynacje Wacława Bieleckiego, zapowiedź cyklu koncertów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej na Żuławach i rozważanie naszego przyjaciela z Gdańska profesora Andrzeja C. Leszczyńskiego o filmie, literaturze, języku, zachwycie nad światem i radości.
Przed nami sezon urlopowy, zatem kwartalnik, mamy nadzieje, może się przydać. Życzymy dobrego wypoczynku i ciekawej lektury.

Podczas promocyjnego spotkania można będzie nabyć najnowszy numer kwartalnika, porozmawiać z autorami tekstów. Wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto