Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żółte nalepki pojawiły się na przejazdach drogowych - warto o tym pamiętać w razie potrzeby [ZDJĘCIA]

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Na terenie powiatu sztumskiego znajduje się niewiele przejazdów kolejowych - linii kolejowej Gdynia - Warszawa wszystkie takie miejsca przebudowano (powstały tunele bądź wiadukty) zaś na linii Malbork - Kwidzyn część przejazdów nie jest wyposażona w rogatki. Natomiast wszystkie przejazdy kolejowe zostały wyposażone w nalepki z numerami, które mogą być niezwykle przydatne w razie konieczności wezwania pomocy służb ratowniczych.

Jak informuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, ponad 14 tysięcy przejazdów kolejowych w kraju oznakowano żółtymi naklejkami z informacjami ratującymi życie. Przynosi to efekty. 165 razy wstrzymany lub ograniczony był ruch pociągów po telefonie z podaniem numeru przejazdu, na którym było zagrożenie życia, możliwość tragedii, strat i problemów komunikacyjnych.

Już od czerwca 2018 r. na wszystkich przejazdach kolejowych w Polsce znajduje się #ŻółtaNaklejkaPLK. Widać je również na Powiślu, przykładem przejazd kolejowy w Koniecwałdzie.

- Przez ten rok, żółte naklejki na przejazdach i specjalne łącze między służbami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A a operatorami nr 112 pozwoliły 165 razy na szybkie reakcje, zapewniające bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Oznakowanie przejazdów kolejowych istotnie zwiększyło poziom bezpieczeństwa kierowców oraz pasażerów pociągów. Dodatkowe informacje pozwalają eliminować inne zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania kierowców lub zdarzeń losowych - mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Żółtą naklejkę, umieszczoną na skrzyżowaniach toru i drogi na słupkach rogatek lub po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja powinni znać wszyscy. Na każdej nalepce jest indywidualny numer przejazdu, numer alarmowy 112 oraz numery telefoniczne do służb technicznych. Dzięki żółtej naklejce, od czerwca 2018 roku operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali ponad 800 zgłoszeń. W 78 przypadkach dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej, wezwano pomoc, zapobiegnięto tragedii. Przy 87 zgłoszeniach wprowadzone było ograniczenie jazdy pociągów, by zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i korzystających z przejazdów.

Statystyki pokazują, że 99 procent wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji podejmowanych przez kierowców. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach to: ignorowanie znaku „STOP”, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach.

Wypadki na przejazdach to poniżej 1 procenta wszystkich wypadków komunikacyjnych - lecz trzeba je ograniczać. W ostatnich latach to rocznie ok. 200 wypadków w których ginie kilkadziesiąt osób. Każde tego typu zdarzenie, obok podstawowego wymiaru jakim jest tragedia poszkodowanych i ich rodzin, przynosi straty materialne i angażowanie służb ratunkowych. W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku doszło do 87 wypadków i kolizji na przejazdach i przejściach kolejowych. Zginęło 20 osób, a 7 zostało ciężko rannych.

Obok zdjęcia z przejazdu kolejowego w Koniecwałdzie, wyraźnie widoczne są żółte naklejki. Warto zwrócić też uwagę na zniszczone słupki wyznaczające skraj pasa drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto