Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ziemia Sztumska. Czarnina w Czerninie i inne tradycyjne przysmaki regionu

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Fot. Facebook Zbigniew Zwolenkiewicz
Towarzystwo Miłośników Ziemi Sztumskiej uzyskało dotację sejmiku województwa pomorskiego na realizację projektu pn. ,,Tradycyjna Kuchnia Powiśla według seniorów". Działanie będzie realizowane na terenie trzech powiatów: sztumskiego, malborskiego i kwidzyńskiego.

Uroczyste podpisanie umowy nastąpiło w Klub Amator Senior + w Sztumie przy udziale klubowiczów.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego reprezentowali: marszałek Józef Sarnowski i Barbara Bałka - pełnomocniczka marszałka ds. polityki senioralnej. Ze strony Towarzystwa Miłośników Ziemi Sztumskiej w wydarzeniu uczestniczyli, jak informuje strona facebookowa organizacji: Andrzej Lubiński i Krystian Zdziennicki, jako przedstawiciele zarządu TMZS.

Sztumscy seniorzy, i nie tylko, liczą, że wśród tradycyjnych potraw Powiśla znajdzie się bardzo tu znana i ceniona przez smakoszy czarnina. Przypominają, że nieco ponad cztery lata temu, w 2017 roku w Czerninie odbył się festiwal tej zupy, zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich.

W listopadzie 2017 roku panie zaprosiły mieszkanców na degustację tej potrawy. Około 150 uczestniczących w spotkaniu osób mogło sprobować cztery rodzaje czarniny: rodzynkową, z wędzoną śliwką, gruszkową z goździkiem oraz oszczędną. Do czarniny podano wówczas ziemniaczane, tzw. szare kluski, makaron i ziemniaki. W spotkaniu uczestniczył kucharz z restauracji Hotelu Haffner w Sopocie, Łukasz Zamorowski, który doradzał jak doprawiać czarninę.

Festiwal w Czerninie (z którego zdjęcia publikujemy za facebookiem Pana Zbigniewa Zwolenkiewicza) był zwieńczeniem warszatów kulinarnych. Ich pokłosiem był natomiast powstały przy współudziale uczestniczek działania folder z przepisami na czarninę.

Zupa ta jest jednym z najbardziej tradycyjnych polskich dań. W jadłospisie staropolskim była to zawiesista zupa przyrządzana na wywarze drobiowym (z kości i podrobów kaczki albo gęsi) i dodatkiem ich świeżej krwi, podprawiona mąką i zakwaszana (utrwalona) octem, zaprawiana (na słodko bądź ostro) pikantnymi przyprawami korzennymi (cynamonem, goździkami, pieprzem) oraz suszonymi śliwkami i jabłkami. Podawano ją z krajanymi podrobami, gruszkami, gotowanymi łazankami albo kluseczkami.

Charakterystyczny słodko-kwaśny smak nadają czarninie cukier i ocet (zmieszane z krwią, żeby zapobiec jej skrzepnięciu). Oprócz podstawowych składników smak nadają zupie dodatki: syrop ze śliwek lub gruszek w occie, gotowane w niej świeże lub suszone owoce (gruszki, śliwki, jabłka, rodzynki lub wiśnie), ocet winny lub jabłkowy, miód lub inne składniki. Czarninę podaje się z kluskami lanymi, domowym makaronem lub z gotowanymi ziemniakami.

I jeszcze jedno: możemy mówić (i pisać) zarówno "czarnina" jak i "czernina". Obie formy są poprawne.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto