Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ubranko dla psa na zimę – fanaberia czy konieczność? Opinie są podzielone. Sprawdzamy, kiedy pupilowi przyda się ciepłe wdzianko na mrozy

Redakcja
Wideo
od 16 lat
Zimowe chłody mogą być trudne dla naszych czworonogów, a odpowiednia ochrona przed mrozem staje się niezwykle istotna. Jednym z rozwiązań są ubranka dla psów, jednak czy zawsze są konieczne? Sprawdźmy, kiedy warto zadbać o dodatkową warstwę ochronną dla naszych pupili, a kiedy lepiej pozwolić im na naturalne radzenie sobie z niskimi temperaturami.

Spis treści

Początek zimy zwykle nie wymaga jeszcze zakładania psu ciepłego ubrania. Zwierzęta te posiadają naturalną zdolność dostosowywania się do zmieniających się warunków atmosferycznych. Jeśli jednak temperatura spadnie dużo poniżej poniżej zera, warto zwrócić uwagę na pierwsze oznaki, że twój pupil może odczuwać zimno. Wówczas warto rozważyć pomysł zakupu ubranka dla psa.

pies w ciepłym sweterku
Ciepły sweterek dla psa to doskonałe rozwiązanie podczas zimowego, pogodnego dnia. 123RF/lesiakapinosova

Zobacz, jakie ubranka na zimę możesz kupić swojemu pupilowi!

Ubranka dla psa na zimę – kiedy warto o nich pomyśleć?

Znawcy psich zwyczajów nie są zgodni w temacie zimowych ubranek dla psów. Niektórzy właściciele czworonogów twierdzą, że jest to zwykła fanaberia. Często można się spotkać z opinią, że pies jako potomek wilka, poradzi sobie w każdych warunkach. Ale czy stwierdzenie to dotyczy każdej rasy? Trudno porównać np. labradora, który ma długą, gęstą sierść z krótkowłosym, małym jamnikiem. Rasy psów, które mają gruby podszerstek (krótka i gęsta warstwa futra, która znajduje się pod okrywą włosową) dobrze sobie radzą nawet z niskimi temperaturami, bo są do nich naturalnie przystosowane. Jest jednak sporo ras, które potrzebują dodatkowej ochrony w czasie zimowych spacerów. Oprócz wspomnianego jamnika, zaliczamy do nich m.in.:

  • chihuahua,
  • mopsa,
  • buldoga francuskiego,
  • maltańczyka,
  • boksera,
  • bulteriera,
  • charcika włoskiego,
  • yorka,
  • wyżła weimarskiego i węgierskiego,
  • whippeta.

Psy te mają albo zbyt cienką i krótką sierść, która nie jest w stanie odpowiednio chronić przed zimnem, bądź są tak małe, że bardzo szybko tracą ciepło. Charty ponadto mają niewielką ilość tkanki tłuszczowej, co także przyczynia się do tego, że szybko marzną na zimnym powietrzu. Kiedy jeszcze ubranie dla psa zimą nie jest fanaberią, a koniecznością? Z pewnością w przypadku starszych psów, które często borykają się z problemami związanymi z układem krążenia czy stawami i tym samym są bardziej wrażliwe na niskie temperatury. W takich przypadkach ubranko może pomóc w utrzymaniu ciepła ciała i zminimalizowaniu ryzyka związanych z zimnem, takich jak sztywność stawów czy ogólne osłabienie schorowanego organizmu. W takiej sytuacji nawet pies, który ma gęstą sierść i podszerstek wymaga dodatkowej ochronny przed chłodem.

Jak rozpoznać, że psu jest zimno?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: obserwuj swojego pupila. Psy to stworzenia stałocieplne, a ich odporność na zimno zależy od tego, jak bardzo są do niego przyzwyczajone. Jeżeli twój pies większość dnia spędza wylegując się na dywanie w ciepłym mieszkaniu, a jego spacer trwa 5 minut, to nie oczekuj, że będzie dobrze znosił wyjścia na mroźne powietrze. Jeśli zauważysz, że zwierzak niechętnie przebywa na dworze w czasie ujemnych temperatur lub zaczyna się trząść, to sygnał dla ciebie, że jest mu zimno.

Czy to oznacza, że od razu musisz biec po ubranka na zimę? To zależy od rasy psa. Jeśli jest to pies, który dobrze radzi sobie w trudnych warunkach pogodowych, np. husky, malamut lub owczarek szetlandzki, na początek wystarczy go systematycznie przyzwyczajać do chłodu, np. wyprowadzając na długie spacery. Na początek mogą to być półgodzinne wyjścia. Kiedy pies już oswoi się z chłodnym powietrzem, spacery możesz stopniowo wydłużać o kolejne kilkanaście minut.

Ubranie dla psa na zimę – w czym będzie mu najwygodniej?

Możesz się mocno zdziwić, jak duży jest wybór ubranek dla czworonogów. W sklepach, zwłaszcza internetowych, znajdziesz m.in.:

  • kurtki puchowe,
  • kubraczki pikowane,
  • płaszczyki,
  • bluzy z polaru,
  • kurtki chroniące przed deszczem i wiatrem,
  • buciki na łapki.

Wybierając ubranie dla psa, postępuj tak samo jak w przypadku ludzi. Jeśli zdecydujesz się na zakup odzieży chroniącej przed zimnem, zadbaj, aby przede wszystkim była wygodna. Nie powinna krępować ruchów psa, ani nigdzie go uciskać – zwłaszcza w okolicy szyi. Warto zatem dokładnie zmierzyć:

  • obwód szyi,
  • obwód klatki piersiowej,
  • długość grzbietu.

Ubranko dla psa powinno zakrywać klatkę piersiową, okolice nerek oraz kark. Wdzianko powinno być dopasowane do aury za oknem. W deszczowe, wietrzne dni psu zakładaj nieprzemakalne odzienie, które będzie skutecznie chronić jego sierść przed wilgocią. Sweterki lub bluzy z polaru sprawdzą się z kolei podczas mroźnych, ale bez opadów atmosferycznych dni. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, szukając ubranek dla psa? Odzież dla psa powinna m.in.:

  • być zapinana na rzep,
  • nie mieć żadnych guzików ani innych małych elementów, które mógłby połknąć nasz pupil,
  • mieć otwór na smycz,
  • mieć kaptur chroniący przed zimnym wiatrem.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie psy tolerują noszenie ubranek. Niektóre zwierzęta mogą odczuwać dyskomfort lub stres związany z noszeniem dodatkowej odzieży, co może wpływać negatywnie na ich samopoczucie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ubranko dla psa na zimę – fanaberia czy konieczność? Opinie są podzielone. Sprawdzamy, kiedy pupilowi przyda się ciepłe wdzianko na mrozy - RegioDom.pl

Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto