Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świadczenia z ZUS powinny dotrzeć do wszystkich jeszcze przed świętami

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum
Osoby, u których termin wypłaty świadczenia wypada 25 grudnia nie muszą się obawiać - zapowiedział ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak co roku, dołożył starań, żeby pieniądze trafiły do wszystkich przed świętami. Coraz więcej beneficjentów woli otrzymywać świadczenia na konto w banku, niż czekać na wizytę listonosza.

- Już 21 grudnia ZUS miał przekazał Poczcie świadczenia, które doręczane będą przez listonoszy - podaje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS. - Natomiast emerytury i renty, które są przekazywane na rachunki krajowe trafiły do banków 23 grudnia, a w przypadku rachunków zagranicznych – 22 grudnia. Powodów do obaw nie powinni mieć także beneficjenci, u których termin wypłaty przypada na pierwszy dzień miesiąca. Świadczenia, doręczane przez listonoszy trafią na Pocztę 28 grudnia. Przelew na rachunki bankowe w kraju nastąpi 30 grudnia, a na rachunki zagraniczne - 29 grudnia.

Jak dodaje Krzysztof Cieszyński, coraz więcej seniorów wybiera bezpieczną metodę przekazywania świadczeń w postaci przelewów. Obecnie z tej formy korzysta prawie 76 proc. beneficjentów oddziału ZUS w Gdańsku i 70 proc. oddziału ZUS w Słupsku. Jeszcze dekadę temu decydowało się na to zaledwie 45 proc. seniorów.

Teraz preferencje klientów ZUS mogą jeszcze bardziej kierować się w stronę ubankowienia. Sprzyjać temu będą coraz powszechniejsze obostrzenia związane z minimalizowaniem kontaktu fizycznego w czasie stanu epidemicznego. Nad obawą przed nowymi technologiami przeważają korzyści i wygoda korzystania z własnych pieniędzy. Przelew na konto to gwarancja terminowego otrzymania pieniędzy. Jeśli ktoś z naszych klientów skarży się, że nie dostał emerytury na czas to często jest to efekt tego, że przekaz pocztowy został zbyt późno dostarczony do domu lub czeka nieodebrany na poczcie. Zdarza się, że senior wyjeżdża i świadczenia nie ma, kto odebrać. Wówczas pieniądze mogą trafić z powrotem do ZUS. Przelew bankowy wyklucza takie sytuacje. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu zwiększa ryzyko kradzieży lub oszustwa. Zwiększone ubankowienie pozwala również na ograniczenie kosztów związanych obrotem gotówkowym ponoszonych przez budżet, czyli wszystkich obywateli.

Osoby, które ubiegają się o różnego rodzaju zasiłki z ZUS powinny pamiętać, żeby we wnioskach, które składają samodzielnie lub za pośrednictwem swojego płatnika składek wskazywać numer rachunku bankowego. W przeciwnym wypadku pieniądze przyniesie listonosz albo ubezpieczony będzie je musiał odebrać na poczcie.

W każdej chwili można zmienić formę pobierania świadczenia i wskazać konto bankowe zamiast operatora pocztowego. Nie ma także przeszkód aby zmienić numer rachunku bankowego. Można to zrobić wypełniając „Wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce” (formularz ZUS EZP). Jednak ZUS zmieni też numer konta jeśli otrzyma zwykłe pismo z prośbą o zmianę danych do przelewu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto