Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Służba Więzienna często udaremnia próby przemytu narkotyków do zakładów karnych

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum Służby Więziennej
Funkcjonariusze Służby Więziennej co pewien czas wykrywają próby przemytu niedozwolonych substancji do zakładów karnych i aresztów śledczych. Stosowane metody sprawdzania przesyłek umożliwiają ujawnienie takich prób. Podobne zdarzenia miały już miejsce w Zakładzie Karnym w Sztumie, tym razem takie wiadomości nadeszły z Aresztu Śledczego w Gdańsku. Przedstawiamy zdarzenie, gdyż pokazuje do jakich metod uciekają się próbujący przemycić do wnętrza jednostki penitencjarnej narkotyki.

W ostatnich dniach dwukrotnie podjęto próbę dostarczenia do Aresztu Śledczego w Gdańsku substancji odurzających. Funkcjonariusze nie zawiedli, wykazali się spostrzegawczością i czujnością w codziennych czynnościach. Nie zgubiła ich rutyna, w wyniku czego udaremnili próbę przedostania się na teren jednostki narkotyków. Sprawami zajmuje się już policja - informuje st. chor. Natalia Niema-Nowak.

1 lutego skazany doprowadzony do odbycia kary został poddany kontroli. W jej wyniku ujawniono 0,9 gram proszku koloru białego. Substancja była ukryta w portfelu skazanego. Osadzony nie przyznał się do posiadania proszku. Wstępne badania narkotestem wykazało obecność amfetaminy.

Już następnego dnia więziennicy wykryli kolejną podejrzaną substancję. Tym razem zawartość była ukryta w korespondencji przesłanej do jednego z osadzonych. Funkcjonariusz dokonywał kontroli przesyłek dostarczonych do jednostki za pomocą urządzenia technicznego RTG typu Heimann. Zaniepokoiła go zawartość jednej z nich. Wezwano przewodnika psa specjalnego z podopiecznym. Niba – pies do zadań specjalnych zaznaczyła tę przesyłkę, potwierdzając wątpliwości funkcjonariusza. Po otwarciu korespondencji, poza kartką z życzeniami urodzinowymi i rysunkiem dziecka do mamy – ujawniono proszek koloru brązowego o wadze 14,6 gram. Wstępne badanie wykazało obecność amfetaminy.

W obu przypadkach zakwestionowane środki zabezpieczone i przekazano funkcjonariuszom Policji. Zgodnie z polskim prawem za posiadanie środków odurzających grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, a za wprowadzenie do obrotu takich środków osoba podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto