Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont drogi 515 przez Dzierzgoń może rozpocząć się już w przyszłym roku [ZDJĘCIA]

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Wiadukt na drodze 515 w Dzierzgoniu - tu kończyć się będzie odcinek szosy modernizowany w granicach miasta
Wiadukt na drodze 515 w Dzierzgoniu - tu kończyć się będzie odcinek szosy modernizowany w granicach miasta Piotr Piesik
Drogi wojewódzkie są tymi arteriami komunikacyjnymi na terenie powiatu sztumskiego, gdzie najwięcej się obecnie dzieje. Trwają przecież przygotowania do wyczekiwanego od lat remontu szosy ze Sztumu do Białej Góry, intensywne prace projektowe kontynuowane są w przypadku modernizacji drogi nr 515 w granicach Dzierzgonia.

W ostatnich latach na drodze wojewódzkiej 515 zrobiono stosunkowo dużo. Od Malborka do Grzymały (gm. Stary Targ) droga jest gruntownie zmodernizowana. Do Dzierzgonia posiada niezłą nawierzchnię, położono nową warstwę asfaltu. Przejazd przez miasto oznacza już jednak kiepską i bardzo nierówną drogę, natomiast odcinek od Dzierzgonia do granic województwa (przez Stary Dzierzgoń) to szosa fatalnej wręcz jakości.

Samorząd dzierzgoński złożył do władz wojewódzkich deklarację partycypowania w kosztach przebudowy drogi w granicach miasta. Taki montaż finansowy pozwala wykonać znacznie więcej prac, dlatego we współpracy z Zarządem Dróg Wojewódzkich trwają intensywne konsultacje oraz uzgodnienia.

- Projekt przebudowy drogi wojewódzkiej 515 w granicach Dzierzgonia powinien być wkrótce gotowy. Pierwszy kwartał przyszłego roku trzeba będzie poświęcić na rozmaite uzgodnienia i sprawy formalne, potem mogą już ruszyć przetargi na wykonanie – zapowiada burmistrz Dzierzgonia Jolanta Szewczun. - Ten odcinek obejmuje drogę od skrzyżowania w Nowinach do wiaduktu nad dawną linią kolejową. Prace przygotowawcze wymagają mnóstwa wysiłku. Choćby kwestie inwentaryzacji tego, co znajduje się pod ziemią. Dam przykład – w jednym z punktów w centrum odkryto nieuwzględnioną nigdzie sieć gazową, na szczęście nieczynną.

Takie niespodzianki na pewno pojawią się już w trakcie prac, które objęte zostaną bacznym nadzorem konserwatora zabytków. Przecież centrum Dzierzgonia zbudowano na gruzach spalonej przez Sowietów Starówki.
Projekt zakłada wiele nowości, powstać mają m.in. trzy zbiorniki retencyjne. Miasto zbudowane jest na wzgórzach, w razie intensywnych deszczy większa część wody spływa do centrum.

- Takich szczegółowych spraw do rozwiązania jest bardzo wiele – dodaje Jolanta Szewczun. - Choćby poprowadzenie ścieżki rowerowej w ciasnej i wąskiej zabudowie centrum. Cała inwestycja spowoduje oczywiście pewne utrudnienia dla mieszkańców i podróżujących tranzytem przez Dzierzgoń, lecz po jej zakończeniu będziemy mieli wreszcie nowoczesną i wygodną drogę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto