Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowy Konkurs "W świecie mitów"

Piotr Piesik
Archiwum organizatorów
IX Powiatowy Konkurs Mitologiczny "W świecie mitów" odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Sztumie. Uczestnicy wykazywali się wiedzą nt. mitologii, dziedziny zawsze cieszącej się dużym zainteresowaniem młodzieży. Oto materiał nt. konkursu, jaki otrzymaliśmy od Marleny Nowosielskiej, nauczycielki w sztumskiej "dwójce".

Na początku był Chaos. Tak starożytni Grecy tłumaczyli sobie początek świata. I choć nie byli oni zgodni w rozumieniu pojęcia Chaosu, stworzyli podstawy jednej z najważniejszych mitologii. A czy dzisiaj ktoś wie czym był Chaos? Laik otworzy oczy ze zdumienia, po czym skorzysta z koła ratunkowego i zadzwoni do przyjaciela. Erudyta wyjaśni termin, cytując zapewne Jana Parandowskiego. A uczestnik konkursu mitologicznego? Ten poprosi o trudniejszy zestaw pytań…

W czasie IX Powiatowego Konkursu Mitologicznego „W świecie mitów”, który tradycyjnie odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Sztumie, uczestnicy nie musieli korzystać z pomocy, ponieważ doskonale przygotowali się do niego pod każdym względem. Wcześniej zadbali o to nie tylko sami zainteresowani, ale również ich opiekunowie, którzy czuwali, aby mity zostały przeczytane, związki frazeologiczne utrwalone, atrybuty bogów rozpoznane, a prezentacja dopracowana pod względem merytorycznym, jak i aktorskim. Wyniki tych obustronnych działań przerosły oczekiwania organizatorów, a rekordowa ilość zgłoszeń – 10 dwuosobowych drużyn ze szkół podstawowych powiatu sztumskiego – pozwala stwierdzić, że mity nie tylko nie przeszły do lamusa, ale co więcej mają się dobrze za sprawą naszych uzdolnionych piątoklasistów.

Uczestnicy pod czujnym okiem Zeusa i jego małżonki Hery, w otoczeniu panteonu olimpijskich bóstw rywalizowali aż w 12 różnorodnych konkurencjach, które sprawdzały nie tylko klasyczne umiejętności polonistyczne, takie jak znajomość mitów i postaci mitologicznych czy korzystanie ze słownika wyrazów obcych, ale także uniwersalne zdolności - logiczne myślenie, kojarzenie faktów, spostrzegawczość. Najwięcej emocji wzbudziła jednak konkurencja sportowa. Okazał się nią bieg nawiązujący do dwóch ważnych wydarzeń - zwycięstwa Greków nad Persami w 490 r. p.n.e. oraz zwycięstwa sztumianina na Antarktydzie w 2014 r. Fakty choć bardzo od siebie odległe pod względem czasu i miejsca, łączy ta sama radość z wygranej oraz jednakowy dystans. Nie było odwrotu uczestnicy musieli, niczym legendarny Filippides, zmierzyć się z królewskim dystansem
„42 m i 195 centymetrów” oraz dostarczyć poufną wiadomość od wszechwładnego Zeusa.

Jak widać konkurs miał charakter międzyprzedmiotowy, a rywalizacja przebiegała na wielu płaszczyznach i bardzo wysokim poziomie. Szale zwycięstwa zatem przechylały się raz w jedną, raz w drugą stronę. Niestety wieniec laurowy był tylko jeden, a zdobyła go drużyna gospodarzy – Tamara Mielniczek i Jakub Maruszak. Drugie miejsce wywalczyli uczniowie z Waplewa Wielkiego – Wanessa Szmeil i Maksymilian Wieczorkiewicz, a trzecie drużyna ze Starego Targu – Karolina Grabowska i Paulina Kopek. Nikt jednak nie opuścił „sztumskiego Olimpu” z pustymi rękoma. Wszyscy uczestnicy za trud włożony w przygotowanie do niełatwego przecież konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sztumie, Radę Rodziców przy SP nr 2 oraz Klub Gier Planszowych „Pionkolandia”. Tegorocznym laureatom serdecznie gratulujemy, a miłośników mitologii zapraszamy do udziału w jubileuszowej edycji konkursu za rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto