Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sztumski. Niech powstanie tu Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Fot. starostwo/domena publiczna
Oddziały Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego istnieją w Malborku, Kwidzynie i Elblągu. W Nowym Dworze Gdańskim prężnie funkcjonuje klub PTTK "Szuwarek". Czy nie warto postarać się o powołanie oddziału PTTK w powiatowym przecież Sztumie?

Ziemia sztumska o czym wielokrotnie już pisaliśmy (i pisać będziemy!) jest regionem bardzo atrakcyjnym turystycznie. W Sztumie, stolicy powiatu, zachęca do odwiedzin pokrzyżacki zamek, niegdyś letnia rezydencja wielkich mistrzów zakonu, a obecnie oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Po latach zaniedbań warownia jest stopniowo odbudowywana i być może w przyszłości odzyska dawny wygląd.

Turystów przyciągają także ziemiańskie rezydencje w Waplewie Wielkim, gdzie w pałacu hrabiów Sierakowskich znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Tradycji Szlacheckiej (obecnie trwają tu prace w dawnej powozowni pałacowej, w której - po restauracji obiektu - ma powstać muzeum powozów i jeździectwa, oraz w Czerninie siedzibie rodu Donimirskich.

Na ziemi sztumskiej zwiedzać też można zabytki techniki takie jak zespół śluz w Białej Górze rozdzielających Wisłę i Nogat z najsłynniejszą i najbardziej okazałą śluzą na Nogacie nazywaną, z powodu neogotyckich wież wieńczących wybudowaną w latach 1852-1879 zaporę, Zamkiem Wodnym, czy Kanał Juranda, wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku cud średniowiecznej myśli hydrotechnicznej, za pomocą którego dostarczano wodę pitną do zamku w Malborku.

Ale nie tylko dla miłośników zabytków odwiedzenie ziemi sztumskiej może być wielką atrakcją. Będą mieli tu co robić także miłośnicy przyrody. We wspomnianej już Białej Górze znajduje się rezerwat florystyczny - najbardziej na północy Polski położone siedlisko roślin stepowych. Można tu zobaczyć zbiorowiska roślin kserotermicznych (ciepłolubnych) na fragmentach odsłoniętych stromych zboczy wzdłuż prawego brzegu Wisły.

Opodal Gościszewa (wsi w gminie Sztum) z kolei znajduje się rezerwat przyrody Parów Węgry. Na powierzchni niespełna 23 hektarów (rezerwat obejmuje wąski leśny parów z przepływającym przezeń - w kierunku Nogatu - potokiem) znajduje się arcybogate królestwo przyrody.

Miłośnicy pieszych bądź rowerowych wędrówek mogą ruszyć w drogę po którejś z tras turystycznych. A jest co wybierać! Może to być na przykład "Szlak kościołów Powiśla", "Szlak Mennonitów" lub "Szlak zamków Powiśla".

To tylko niewielka część atrakcji turystycznych znajdujących się na ziemi sztumskiej. Żal, że nie istnieje tutaj oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, który mógłby zająć się propagowaniem walorów regionu w Polsce, a także wśród tej części mieszkańców, która jeszcze nie poznała go w stopniu wystarczającym. "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - chciałoby się powiedzieć.

Być może jednak ta sytuacja się zmieni. Rozwojem PTTK na ziemi sztumskiej zainteresowani są miejscowi pasjonaci historii, skupieni wokół radnego Zbigniewa Pędziwilka, których staraniem, przypominamy, zamek sztumski został przejęty pzrez skarb państwa, co uchroniło go przed popadnięciem w ruinę.

Zbigniew Pędziwilk zaprasza wszystkich chętnych do podjęcia działań na rzecz powstania PTTK w Sztumie o pisanie na adres mailowy: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto