Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci ostrzegają - znów dochodzi do prób oszustwa metodami "na wnuczka" i "na policjanta"

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum KPP Sztum
Pomorscy policjanci prowadzą akcje profilaktyczne i każdego dnia przypominają o tym, jak nie paść ofiarą oszustów, którzy wyłudzają pieniądze metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Te działania profilaktyczne sprawiają, że policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść.

Pomimo tego nadal zdarzają się seniorzy, którzy przekazują oszustom swoje oszczędności. Pamiętajmy, policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy, ani wpłaty pieniędzy na wskazane konta – to jest sposób działania oszustów! Jeżeli odbierzemy telefon od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą o przekazanie pieniędzy, czy żądaniem wpłaty pieniędzy na wskazane konto, musimy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem.

Policjanci przypominają, że pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Sposób działania przestępców podających się za wnuczka czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję.

Oszuści jednak modyfikują swoje działania. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy i proszą o pieniądze, które mają pomóc w rozwiązaniu prowadzonego rzekomo dochodzenia. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć lub przekazane na konto bankowe.

Pamiętajmy, oszuści nie odpuszczają - stosują podstęp, różne legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować ludzi, często osoby starsze i wyłudzić od nich pieniądze.

Miejmy na uwadze to, że gdy ktoś w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. Jeżeli odbierzemy telefon od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą o przekazanie pieniędzy, czy żądaniem wpłaty pieniędzy na wskazane konto, musimy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem.

Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i przypominamy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy, ani wpłaty pieniędzy na wskazane konta – to jest sposób działania oszustów! W momencie, gdy mamy podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, zawsze możemy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

Zwracamy się z apelem, również do osób młodych - dodają policjanci. - Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. różnego rodzaju święta, jak też przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto