Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak nie zgubić się na grzybobraniu i co zrobić, kiedy do tego dojdzie?

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Pixabay
Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że nie wszyscy amatorzy grzybów znają jednak lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci i Strażnicy Leśni apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię. Udostępniają również bezpłatną aplikację dla grzybiarzy, która działa również w trybie offline.

Policjanci wspólnie ze Strażą Leśną pełnią służby na terenach leśnych. Rozpoczęty właśnie sezon na grzyby jak co roku skłania do przeciwdziałania przypadkom zagubienia się osób w kompleksach leśnych. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej ze środków Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe stworzyło portal internetowy i aplikacje na urządzenia mobilne p.n. „Bank Danych o Lasach (BDL)”.

Dzięki aplikacji mBDL można w łatwy sposób ustalić swoje położenie w lesie. Działa na platformach Android i iOS. Oprócz mapy podstawowej, w aplikacji dostępne są również inne warianty, m.in: mapa zagospodarowania turystycznego, mapa drzewostanowa, mapa form własności, mapa siedlisk leśnych, mapa zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Mechanizm pobierania danych do pracy offline umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych W menu Pomoc znajduje się instrukcja użytkowania.

Oto linki do tej aplikacji:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl

https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, policjanci i strażnicy leśni przypominają o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania.
Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu.

Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym. Kiedy rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymi jesteśmy, jak i kogoś z bliskich.

Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Pamiętajmy, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.

Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych. Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu. Zachowajmy środki ostrożności - ostrożnie z ogniem. Udając się do lasu, dokładnie zabezpieczmy pojazd. Nie pozostawiajmy wewnątrz wartościowych przedmiotów.

Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie. Stosujmy się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto