Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzierzgoński WTZ służy niepełnosprawnym [ZDJĘCIA]

Jowita Machcińska
Archiwum WTZ Dzierzgoń
Warsztat Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu prowadzi, podobnie jak inne warsztaty w naszym kraju, rehabilitację społeczną osób niepełnosprawnych, które posiadają orzeczony stopień niepełnosprawności z wpisem „ uczestnictwo w terapii zajęciowej”.

Rehabilitacja społeczna ma na celu umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w życiu społecznym – mówi Maria Król, kierownik WTZ w Dzierzgoniu. W Warsztacie, od momentu jego utworzenia w dniu 28 grudnia 2015 roku do chwili obecnej funkcjonuje 5 pracowni: papieru czerpanego, rękodzieła, plastyczna, życia codziennego i gospodarczo – techniczna. - Ze względów lokalowych niestety nie możemy utworzyć nowych pracowni. Pracownie liczą po 5 uczestników, a zajęcia w każdej z nich prowadzi instruktor terapii zajęciowej. Posiadamy również pracownię rehabilitacji ruchowej, w której prowadzimy usprawnianie osób niepełnosprawnych pod kątem fizycznym. Zajęcia prowadzi dyplomowany rehabilitant. Mamy wolne 1 etatu dla psychologa, ale dotychczas nikt nie wyraził woli pracy z naszymi podopiecznymi, co oznacza, że z ich problemami psychologicznymi kadra terapeutyczna radzi sobie sama, ale wciąż czekamy na fachowe wsparcie – dodaje Maria Król.

Uczestnikami dzierzgońskich WTZ są osoby niepełnosprawne z terenu 3 gmin: Dzierzgoń, Stary Dzierzgoń oraz Mikołajki Pomorskie. Ci, którzy z uwagi na swoją niepełnosprawność oraz osoby, którzy mają utrudnioną komunikację z Dzierzgoniem są dowożeni do Warsztatu i po zajęciach odwożeni do domów.
Warsztaty Terapii Zajęciowej, to też swego rodzaju zakład pracy prowadzący rehabilitację zawodową, która jest głównym przedmiotem działań.

- Rehabilitacja zawodowa ma na celu wypracowanie takich cech pracowniczych u podopiecznych, jak np. dyscyplina, obowiązkowość, odpowiedzialność, punktualność czy dokładność, które umożliwią im podjęcie zatrudnienia. W prowadzonej terapii kładziemy, między innymi nacisk na obniżanie napięć psychicznych uczestników, wzrost sprawności fizycznej organizmu, samodzielność osobistą i zaradność życiową, poprawę współżycia z innymi ludźmi, naukę konkretnych zajęć itp. - mówi Maria Król.

- Obecnie przygotowujemy nasze wyroby na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Każdy może przyjść do Warsztatu przy ul. Traugutta 13, od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 14.00 i obejrzeć co mamy do zaoferowania z naszych wyrobów i ozdób świątecznych. Cieszą się one dobrą opinią i sprzedajemy je po naprawdę atrakcyjnych cenach. Zawsze można też kupić nasze wytwory na tradycyjnych kiermaszach świątecznych, które odbywają się w Starostwie Powiatowym w Sztumie, przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Dzierzgoniu i w Domu Kultury w Starym Dzierzgoniu. Zapraszamy także serdecznie na naszą stronę internetową: wtzdzierzgon.pl. Środki, które uzyskujemy ze sprzedaży przeznaczamy na integrację naszych uczestników ze środowiskiem, w tym na nasze wycieczki – dodaje kierownik WTZ.

Nie samą pracą człowiek człowiek żyje, uczestnicy często wyjeżdżają w ciekawe miejsca i to nie tylko w Polsce.

- W roku bieżącym w okresie od 5 marca do 13 marca byliśmy na wycieczce we Włoszech, gdzie zwiedziliśmy Rzym, Wenecję, Asyż, Padwę, Monte Cassino i Castel Gandolfo. Wycieczka ta dla wielu naszych uczestników była niezapomnianym przeżyciem. W dniach od 31 maja do 3 czerwca tego roku pojechaliśmy do Krakowa. Uwrażliwiliśmy naszych podopiecznych na historię Polski i samego Krakowa, zaszczepiliśmy w nich poczucie piękna i kultury. Uczestnikom Kraków bardzo się podobał. Od 18 września 2017 roku do 1 października 2017 roku pojechaliśmy po raz pierwszy na turnus rehabilitacyjny w góry do Bukowiny Tatrzańskiej. Otrzymaliśmy na ten cel dofinansowanie ze środków PFRON. Mieszkaliśmy w ośrodku „Rysy”. Rano mieliśmy czas wolny i korzystaliśmy z różnych atrakcji, a po południu zabiegi, które trwały do kolacji. Chodziliśmy na wycieczki po górach i pokonaliśmy trasę tam i z powrotem do Morskiego Oka. W ramach turnusu pojechaliśmy również do Zakopanego i do Niedzicy. Wróciliśmy do Dzierzgonia wypoczęci i pełni zapału do pracy – mówi Maria Król.

Podopieczni WTZ uwielbiają imprezy integracyjne. Bardzo lubią przebywać w towarzystwie uczestników z WTZ z Koniecwałdu i Kwidzyna.

- W tym roku byliśmy na kilku imprezach integracyjnych między innymi: w Kwidzynie na grillu, na Integracyjnym Przeglądzie Piosenki Religijnej, na Integracyjnych Zawodach Wędkarskich w Górkach, wzięliśmy udział w XII Biegu Papieskim organizowanym przez Gimnazjum w Dzierzgoniu, a w Kończewicach uczestniczyliśmy w Integracyjnych Zawodach Sportowych dla osób niepełnosprawnych, skąd wróciliśmy z medalami – dodaje Maria Król. W sierpniu tego roku udało się nam utworzyć zespół wokalny „Dzierzgońskie Promyki”, które już trzykrotnie występowały przed publicznością.

- Wielka szkoda , że rodziny, ale też same osoby niepełnosprawne często nie wiedzą czym są nasze Warsztaty lub nie chcą wiedzieć, a szkoda, ponieważ wiele tracą. W ten sposób zamykają sobie lub swoim bliskim wiele możliwości i przyjemności. Wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć więcej na temat Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu zapraszamy na naszą stronę internetową, jak wskazaliśmy wyżej lub prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 798 796 302 albo osobisty w naszej siedzibie – podsumowuje kierownik WTZ w Dzierzgoniu. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto