Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

3700 osób z rocznika 1953 w naszym województwie otrzymało wyrównanie emerytury

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum
Na Pomorzu 3,7 tys. osób z rocznika z 1953 otrzymało wyrównanie emerytury - informuje ZUS. W całym kraju ponad 68 tys. osób z rocznika 1953 otrzymało wyrównanie emerytury. Ich suma sięga ponad 749 mln zł. Na Pomorzu takie wyrównanie otrzymało ponad 3,7 tys. osób. W gdańskim oddziale było ich ponad 2,7 tys., zaś w słupskim tysiąc.

Jak podaje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczył ponad 100 tys. emerytur osób z rocznika 1953. Aż 96 proc. spraw dotyczyło kobiet. Ich emerytura wzrosła przeciętnie o 260 złotych.

Część spraw została załatwiona przez ZUS już w 2019 roku, gdy realizował wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Przeliczono wówczas 14 tys. świadczeń. U 8,5 tys. osób emerytura powszechna po przeliczeniu była korzystniejsza od emerytury wcześniejszej. Wysokość wypłaty wzrosła przeciętnie o 250 zł.

W lipcu 2020 roku weszła w życie nowelizacja przepisów, która dotyczyła ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób, które urodziły się w 1953 roku. Wprowadziła ona możliwość korzystnego obliczenia emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Przepis dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r. Przed zmianą przepisów ZUS, gdy przyznawał prawo do emerytury powszechnej osobom urodzonym w 1953 r., które pobierały emerytury wcześniejsze, musiał pomniejszać podstawę jej obliczenia o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych.

Osoba, która pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, mogła złożyć wniosek o emeryturę powszechną w ciągu 6 miesięcy od wejścia przepisów w życie, czyli najpóźniej do 11 stycznia 2021 r. Dzięki temu ZUS mógł wyliczyć świadczenie na korzystniejszych zasadach. Emerytura w nowej wysokości przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. Natomiast świadczeniobiorca, który ma już przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, nie musiał składać wniosku. ZUS z urzędu przeliczył wysokość emerytury powszechnej na podstawie nowych przepisów.

Emerytura w wieku powszechnym ustalana jest zawsze wg nowych zasad, co oznacza, że jej wysokość jest sprawą indywidualną. Zależy ona m.in. od kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie społeczne. Emerytura wcześniejsza wynikała z połączenia stażu oraz podstawy wymiaru emerytur, co stanowiło 10 lub 20 lat najkorzystniejszych wynagrodzeń. Dlatego też zdarzają się przypadki, gdzie pomimo zmiany przepisów nadal świadczeniem korzystniejszym jest emerytura wcześniejsza. W takich przypadkach ZUS informuje, że emerytura powszechna, jako świadczenie mniej korzystne ulega zawieszeniu i kontynuuje wypłatę emerytury w dotychczasowej wysokości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto