Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

155 ton odpadów rolniczej folii, sznurka, siatki oraz opakowań po nawozach zostanie zebranych i zutylizowanych

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Jolanta Szewczun podpisuje dokumenty dotyczące pozyskania dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Jolanta Szewczun podpisuje dokumenty dotyczące pozyskania dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Archiwum miasta i gminy Dzierzgoń
Ponad 155 ton folii rolniczej, opakowań po nawozach, siatki i sznurka do owijania balotów zostanie zutylizowanych lub poddanych recyklingowi tylko na terenie jednej gminy Dzierzgoń w powiecie sztumskim. Dodajmy - bezpłatnie, na mocy porozumienia podpisanego przez samorząd z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To jednak przysłowiowa kropla w morzu potrzeb, problem zużytej folii w rolnictwie narasta.

Na wielu polach możemy dostrzec charakterystyczne baloty słomy owinięte folią. W takich opakowaniach przechowuje się też dostarcza kiszonkę czy siano. Są praktyczne, więc i popularne. Kłopot zaczyna się po wybraniu zawartości - co począć ze zużytą folią?

- Jeszcze niedawno pewne firmy prowadziły skup takiej folii, teraz nikt nie jest tym zainteresowany. Sterty folii zalegają w gospodarstwach, przyciągając gryzonie, bo przecież zostają w nich resztki surowca - wyjaśnia Jolanta Szewczun, burmistrz Dzierzgonia. - Skoro nikt tego nie skupował, zaczęły się mnożyć przypadki spalania folii, wyrzucania na dzikie wysypiska.

Jeszcze niedawno zużyte folie stanowiły atrakcyjny odpad, kupowany m.in. do dalszego przetworzenia przez Chiny. Teraz nikt nie chce tego nabywać, skup od rolników więc zamarł. Na dodatek folie czy opakowania po nawozach, sznurek i siatka nie są uznawane za odpady komunalne, dlatego za ich utylizację odpowiada wytwórca, czyli ...rolnik.

- Nasza umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obejmie 65 gospodarstw rolnych z terenu gminy Dzierzgoń. Oddamy do utylizacji lub recyklingu 155 ton folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów oraz opakowań po nawozach typu big bag - dodaje Jolanta Szewczun. - Folie będzie odbierał nasz gminny PSZOK, prawdopodobnie bez opłat od rolników lub z minimalną opłatą. Stamtąd odpady zabierze wybrany operator. Problem zużytych folii wymaga jednak długofalowego rozwiązania, inaczej pojawi się znowu.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto