MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Sztumie oddano hołd powstańcowi styczniowemu Henrykowi Brochwicz-Donimirskiemu! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Dokładnie 160 lat temu - 22 stycznia 1863 roku -wybuchło Powstanie Styczniowe. Wymierzone było przeciw Rosji, ale brali w nim udział Polacy ze wszystkich trzech zaborów, w tym również z zagarniętego przez Prusy Powiśla. W najbliższych dniach przypomni o tym sztumski oddział Muzeum Zamkowego w Malborku.

Delegacja Zamku w Sztumie uczciła 160 rocznicę wybuchu Powstania składając kwiaty i zapalając znicz na grobie jednego z Powstańców – Henryka Brochwicz-Donimirskiego - na cmentarzu przy kościele pw. św. Anny w Sztumie.

Powstanie styczniowe ogłoszone manifestem 22 stycznia wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864 roku zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane.

Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. W niektórych rejonach ziem zabranych, np. na Żmudzi i rozrzuconych ośrodkach na Białorusi i w Inflantach Polskich zryw przybrał charakter masowy]. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się przegraną powstańców, z których ok. 10-20 tysięcy poległo w walkach, blisko 1 tys. stracono, ok. 38 tys. skazano na katorgę lub zesłanie na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Wojska rosyjskie pacyfikowały powstanie z dużą determinacją i okrucieństwem. Miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, były palone, zdarzały się również przypadki rzezi ludności cywilnej. Niszczono dobra kultury, np. spalono archiwum Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu. Wilno zostało spacyfikowane przez oddziały Murawjowa Wieszatiela, na Litwie zginęło 10 tys. szlachty polskiej na ogólną liczbę 40 tys.!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Sztumie oddano hołd powstańcowi styczniowemu Henrykowi Brochwicz-Donimirskiemu! ZDJĘCIA - Sztum Nasze Miasto

Wróć na dzierzgon.naszemiasto.pl Nasze Miasto