Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziel się 1 procentem. Pomóż seniorom [LISTA ORGANIZACJI]

Ewa Andruszkiewicz
Podzielenie się 1 procentem podatku nic nas nie kosztuje, a innym może przynieść wiele dobrego. Na wsparcie czekają fundacje, które na co dzień aktywizują seniorów, pomagają osobom chorym czy niepełnosprawnym
Podzielenie się 1 procentem podatku nic nas nie kosztuje, a innym może przynieść wiele dobrego. Na wsparcie czekają fundacje, które na co dzień aktywizują seniorów, pomagają osobom chorym czy niepełnosprawnym T.Bołt/ archiwum
Niegdyś to oni zajmowali się nami. Dziś możemy im pomóc, przekazując swój 1% na rzecz fundacji opiekujących się seniorami.

Chcą być aktywni i czuć się potrzebni. Dopiero teraz mają szansę, by pomyśleć o sobie, zainwestować w siebie, rozwinąć swoje pasje. Z myślą o seniorach na terenie Pomorza powstaje coraz więcej stowarzyszeń i fundacji, co pokazuje, że na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno. Teraz i my możemy pomóc tym, którzy poświęcili dla nas znaczną część życia. Przekażmy im swój 1 procent.

Coraz większą popularnością cieszą się w naszym regionie uniwersytety trzeciego wieku. Wykłady, seminaria, warsztaty, lektoraty językowe, ale też joga, rajdy pieszo-rowerowe, gimnastyka czy basen - to zaledwie kilka przykładów zajęć organizowanych dla emerytów.

„Żyj kolorowo”. Pod takim hasłem swoją działalność prowadzi Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jego pracownicy starają się promować zdrowy styl życia w okresie późnej dorosłości. Jak sami przyznają, ich misją jest niesienie wsparcia i aktywizacja osób starszych, poprawa jakości ich życia, ale też wzmacnianie pozycji seniorów w lokalnym środowisku.

Podobne organizacje działają w Lęborku - Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku, w Gdyni - Fundacja Nadaktywni, w Pruszczu Gd. - Fundacja Pomocy Społecznej im. J. Beaumont oraz Stowarzyszenie na rzecz Emerytów i Rencistów Powiatu Gdańskiego „Solidarni” czy też w Rumi - Stowarzyszenie Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

- To naprawdę fantastyczne. Zajęcia organizowane przez tego typu organizacje to bardzo dobry pomysł na spędzanie wolnego czasu. Dzięki nim człowiek nie siedzi w domu - przyznaje Nina Rak, która uczęszcza do jednej z gdyńskich fundacji na dwa wykłady. - Pierwszy to „Kultura i sztuka Rosji”. Zajęcia prowadzi rodowita Rosjanka. Dzięki niej zwiedziliśmy cały Petersburg. Omawia wszystko w taki sposób, ze szczegółami, że czujemy się, jakbyśmy faktycznie tam byli. Drugie zajęcia, w których uczestniczę, są o prawosławiu. Za każdym razem wykładowca jest starannie przygotowany, pokazuje slajdy - opowiada Nina Rak.

Jak się okazuje, wiele fundacji organizuje dla seniorów także wyprawy do kina, wycieczki, niekiedy nawet zagraniczne i atrakcje w plenerze.

- Wachlarz zajęć jest naprawdę ogromny, bo i referaty, i lektoraty z języka angielskiego, niemieckiego, włoskiego czy hiszpańskiego. Wcześniej uczęszczałam też na zajęcia z komputera, surfowaliśmy po internecie - dodaje Nina Rak.

Ale nie tylko fundacje o działalności edukacyjnej czekają na wsparcie 1 procenta. Wiele organizacji w naszym regionie niesie pomoc seniorom także w zakresie medycznym. O tym, jak ważna jest opieka nie tylko nad chorym, ale i jego rodziną, wiedzą najlepiej założyciele i pracownicy Gdańskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera z siedzibą w Sopocie oraz Stowarzyszenia Metalowych Serc w Słupsku, którego misją jest pomoc osobom po operacjach na otwartym sercu.

- Co roku kupujemy szczepionki przeciwko grypie, które rozdajemy wśród naszych członków - mówi Barbara Policho- wska, prezes Stowarzyszenia Metalowych Serc. - Utrzymujemy się głównie z 1 procenta i darowizn. Dlatego wszystkim, którzy nas wspierają, bardzo dziękujemy.

Ewa Nadrowska, która pracuje w sopockim stowarzyszeniu już od 20 lat, opiekowała się chorą na alzheimera mamą. Dobrze wie, jak cenna w takiej sytuacji jest jakakolwiek pomoc.

- Misją naszego stowarzyszenia jest niesienie pomocy nie tylko osobom chorym na alzhe- imera, ale także ich opiekunom. W ramach projektów, finansowanych z funduszy unijnych, prowadzimy z jednej strony grupę wsparcia dla rodzin z psychologiem oraz zajęcia terapeutyczne dla chorych - opowiada Ewa Nadrowska. - Naszym celem jest edukacja w zakresie tej choroby. Przez cały rok dysponujemy punktami informacyjnymi, a w okresie letnim organizujemy imprezy integracyjne dla rodzin i podopiecznych. Chorym proponujemy przede wszystkim ćwiczenia pamięci, zajęcia ze śpiewu i ruchu na świeżym powietrzu

Przy chorobie Alzheimera najważniejsza jest szybka diagnoza. Pomóc może tu jedynie specjalista - neurolog lub psychiatra. Choroba jest postępująca i nieuleczalna, ale leki mogą spowolnić jej rozwój. - Przychodzi czas, że chorego nie można zostawić samego. Opiekunowie muszą uzbroić się w cierpliwość, ale sami też potrzebują wsparcia. Myślenie i bycie odpowiedzialnym za kogoś 24 godziny na dobę jest wyczerpujące - mówi Nadrowska. - Choroba ta trwa od 8 do 14 lat i najczęściej dopada ludzi starszych. Kiedy chorzy nie są już w stanie fizycznie dotrzeć do nas do ośrodka, proponujemy wizyty domowe.

Na terenie Pomorza działa też wiele fundacji, które niosą wsparcie osamotnionym seniorom. Wolontariusze starają się nie tylko podnieść jakość ich życia, ale też sprawiać, by czuli się kochani i potrzebni. Doskonałym tego przykładem może być Fundacja Pomocy Lekarzom Seniorom w Gdańsku. To właśnie tam okazywane jest wsparcie tym, którzy przez całe swoje życie poświęcali się i dbali o zdrowie innych. - Jak dobrze wiemy, starość niesie ze sobą choroby i niepełnosprawność, co z kolei powoduje zwiększone wydatki na leki i zabiegi rehabilitacyjne tudzież na opłacenie opieki pielęgnacyjnej. Fundacja może udzielać pomocy lekarzom seniorom w formie zapomóg bezzwrotnych i zwrotnych, dopłat do kosztów leczenia, rehabilitacji, pobytu w sanatorium lub w domach stałej opieki. Ponadto osoby znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji życiowej i materialnej mogą otrzymać dofinansowanie kosztów materialnej egzystencji - tłumaczy prof. Wiesław Makarewicz, prezes zarządu Fundacji Pomocy Lekarzom Seniorom w Gdańsku.

O mieszkańców dzielnicy Strzyża, i nie tylko, dba z kolei Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Strzyży. W sumie opiekuje się on grupą 60 seniorów. Dla wszystkich natomiast, corocznie wspólnie z parafią Zmartwychwstania Pańskiego, organizuje w okresie świąt Bożego Narodzenia koncerty kolęd. Oprócz tego wspólnie z Radą Dzielnicy Strzyża urządza osiedlowe koncerty i festyny. - Przyczyniliśmy się także do powstania na terenie osiedla trzech placów zabaw oraz do rewitalizacji trzech osiedlowych zieleńców - wylicza Lucyna Suwalska z Klubu Przyjaciół Strzyży. - Głównym zadaniem klubu pozostaje jednak Lokalne Centrum Wsparcia dla seniorów i dzieci. Do realizacji takich przedsięwzięć obok dotacji niezbędne są środki własne. Dlatego tak ważne dla każdego stowarzyszenia są darowizny w ramach 1 procenta.

Organizacje OPP działające na rzecz osób w wieku emerytalnym

* Fundacja Nadaktywni
Gdynia, nr KRS: 0000367665
Intelektualne i ruchowe aktywizowanie seniorów, integracja międzypokoleniowa i działalność na rzecz Gdyni - to główne cele, które przyświecają działaczom powstałej przed pięciu laty Fundacji Nadaktywni.
Fundacja skupia się na realizowaniu projektów, które pozytywnie wpływają na ich odbiorców. Działacze starają się wzmocnić społeczeństwo obywatelskie i zapobiegać wykluczeniu społecznemu.

- Myślę, że naszą sztandarową akcją jest „Manual Factory”, czyli dzierganie sercem. Prowadzić ją zaczęliśmy 7 lat temu, a więc jeszcze zanim powstała fundacja - mówi Urszula Zalewska, prezes Nadaktywnych. - To jednak tylko jeden z wielu projektów, które realizowaliśmy, bądź jesteśmy w trakcie prowadzenia. Wpływy z 1 procenta na pewno przeznaczymy na poszerzenie naszej oferty.

Jeden z projektów Nadaktywnych, „Reja Gdynia jako miejsce wspierania i sieciowania gdyńskiego III sektora", został wyróżniony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako przykład dobrej praktyki w realizacji ważnego społecznie program.
(ML)

* Fundacja Pomocy Lekarzom Seniorom w GdańskuGdańsk, nr KRS: 0000069804

Celem Fundacji Pomocy Lekarzom Seniorom jest opieka i pomoc materialna lekarzom seniorom, emerytom oraz rencistom niepracującym już zawodowo, którzy są członkami Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Lekarze seniorzy nie są pozostawieni sami sobie. Środki z jednego procentu, jak i inne darowizny, Fundacja przeznacza na swoje cele statutotwe. W ubiegłym roku było to 30 tys. zł. - Celem statutowym naszej Fundacji jest udzielanie pomocy finansowej lekarzom seniorom, którzy w jesieni pracowicie spędzonego życia niejednokrotnie doświadczają wyzwań z jakimi nie potrafią już sobie sami radzić - tłumaczy prezes zarządu, prof. Wiesław Makarewicz.- Fundacja dokłada wszelkich starań, by otoczyć ich opieką i nieść im pomoc. Jak dobrze wiemy, starość niesie ze sobą choroby i niepełnosprawność, co z kolei powoduje zwiększone wydatki na leki i zabiegi rehabilitacyjne tudzież na opłacenie opieki pielęgnacyjnej.
Profesor podkreśla, że pomoc udzielana przez fundację może przybierać różne formy. Fundacja może udzielać pomocy lekarzom seniorom w formie zapomóg bezzwrotnych i zwrotnych dopłat do kosztów leczenia, rehabilitacji, pobytu w sanatorium lub w domach stałej opieki. Ponadto osoby znajdujące się bardzo trudnej sytuacji życiowej i materialnej mogą otrzymać dofinansowanie kosztów materialnej egzystencji.
(JAN)

* Fundacja Pomocy Społecznej im. J. Beaumont
Pruszcz Gdański, nr KRS: 0000073389

Pomoc rodzinom wielodzietnym, osobom niepełnosprawnym i starszym, prowadzenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Centrum Porad Obywatelskich - to tylko niektóre z zadań realizowanych przez Fundację Pomocy Społecznej im. Jane Beaumont z Pruszcza Gdańskiego. To organizacja z tradycjami - została założona w 1990 roku przez Halinę Szumiło, Leokadię Kopińską, Marię Zawiską, ks. Stanisława Ładę i Bogusława Zareckiego.
Co roku z wykładów i zajęć warsztatowych korzysta około 200 osób powyżej 50 roku życia, a pruszczańska filia Uniwersytetu Trzeciego Wieku stale się rozwija, oferując coraz ciekawsze wykłady i zajęcia (m.in. z języka chińskiego).
- Jeden procent podatku przeznaczamy na cele statutowe, głównie na stypendia dla dzieci z rodzin wielodzietnych - mówi prezes zarządu fundacji, Elżbieta Urbanowicz. - Potrzeb jest oczywiście bardzo dużo, należy do nich m.in. pomoc osobom starszym, chorym, jednak o konkretnych celach decydujemy w miarę napływu środków - tłumaczy.
(MI)

* Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
Sopot, nr KRS: 0000015721
Swoją misję Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera wypełnia nieprzerwanie już od 1994 roku. W ramach projektów, finansowanych ze środków unijnych, organizacja prowadzi zajęcia terapeutyczne dla chorych oraz grupę wsparcia dla ich rodzin. Przez cały rok w Stowarzyszeniu działają punkty informacyjne, a w okresie letnim organizowane są imprezy integracyjne dla podopiecznych i ich bliskich.

- Naszym celem jest edukacja o chorobie Alzheimera. Najważniejsza jest szybka diagnoza. Mimo że choroba jest postępująca i nieuleczalna, leki mogą spowolnić jej rozwój. Niestety przychodzi czas, że chorego nie można zostawiać samego, jego opiekunowie muszą uzbroić się w cierpliwość, ale myślenie i bycie odpowiedzialnym za kogoś przez całą dobę, siedem dni w tygodniu jest wyczerpujące – tłumaczy Ewa Nadrowska z Gdańskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. - Chorym proponujemy przede wszystkim ćwiczenia pamięci, zajęcia ze śpiewu i ruchu na świeżym powietrzu.
(EW)

* Klub Przyjaciół Strzyży
Gdańsk, nr KRS: 0000151660

Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Strzyży działa od 2002 r. na terenie dzielnicy, którą ma w nazwie, ale, jak wskazują jego członkowie, swoimi działaniami wykracza poza mieszkańców Strzyży. - Naszą misją jest udzielanie wszechstronnej pomocy rodzinom, osobom samotnym, seniorom oraz dzieciom - wskazuje Lucyna Suwalska z Klubu Przyjaciół Strzyży.
Organizacja prowadzi m.in. Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów oraz Klub Seniora „Promyk”.
W sumie opiekuje się grupą 60 osób. Dla ogółu mieszkańców, corocznie wspólnie z parafią Zmartwychwstania Pańskiego, organizuje w okresie Świąt Bożego Narodzenia koncerty kolęd. Oprócz tego, wspólnie z Radą Dzielnicy Strzyża, organizuje osiedlowe koncerty i festyny.
- Przyczyniliśmy się także do powstania na terenie osiedla trzech placów zabaw oraz do rewitalizacji trzech osiedlowych zieleńców - wylicza Suwalska. Głównym zadaniem Klubu pozostaje jednak Lokalne Centrum Wsparcia dla seniorów i dzieci. Do realizacji takich przedsięwzięć, obok dotacji niezbędne są środki własne. Dlatego tak ważne dla stowarzyszenia są darowizny w ramach 1 proc.
- Nasi podopieczni to emerytowani często niepełnosprawni mieszkańcy Gdańska, którzy pracowali niegdyś dla jego rozwoju. To dla tych osób zwracamy się o wsparcie finansowe, które rozwiąże wiele codziennych problemów i pomoże uczynić życie naszych podopiecznych ciekawszym - podkreślają członkowie stowarzyszenia.
(ewel)

* Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Lębork, nr KRS: 0000430826

Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął działalność w grudniu 2001 roku, jako sekcja Związku Nauczycielstwa Polskiego. Inicjatorką jego utworzenia była Felicja Bykowska, która pełniła wówczas funkcję kierownika Klubu Oświaty, a przewodniczącą została Elżbieta Wiktorowicz-Czapla. Grupa liczyła wtedy 12 pań, w większości emerytowanych nauczycielek. - Przesłaniem Uniwersytetu było lepsze poznanie tych pasji, które pozwalają dłużej, zdrowiej i pięknie żyć. Panie spotykały się raz w miesiącu w czwartki z przedstawicielami reprezentującymi różne dziedziny życia, środowiska. Między innymi z: pisarzami, malarzami, ludźmi biznesu oraz przedstawicielami władz lokalnych. Na stałe w program wpisały się wycieczki turystyczno-krajoznawcze i wyjazdy do teatru, opery czy filharmonii. Kiedy w grudniu 2011 roku Uniwersytet obchodził 10. Urodziny, liczba członków wynosiła 40 osób, a założycielki mogły pochwalić się pokaźnym dorobkiem. W czerwcu 2012 roku odbyło się formalne zebranie założycielskie, na którym postanowiono złożyć dokumentację w Krajowym Rejestrze Sądowniczym w celu rejestracji naszego Uniwersytetu. W sierpniu 2012 roku uzyskano akceptację KRS i od tego kontynuują działalność już jako stowarzyszenie, które spełnia wszystkie wymogi prawne, aby być Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

- Skupiamy około stu osób, głownie pań i cały czas czekamy na nowych chętnych -mówi szefowa LUTW Grażyna Pieńkowska-Sadowska.- Zgłosić się może każda osoba po 55 roku życia, która jest emerytem lub rencistą.
(EL)

* Stowarzyszenie Metalowych Serc w Słupsku
Słupsk, nr KRS: 0000046663

Misją stowarzyszenia jest pomoc osobom po operacjach na otwartym sercu. Polega ona m.in. na organizowaniu spotkań ze specjalistami w dziedzinie kardiologii, psychologii, rehabilitacji i prawa, działanie w kierunku poprawy komfortu życia ludzi z problemami kardiologicznymi. - Co roku kupujemy szczepionki przeciwko grypie, które rozdajemy wśród członków stowarzyszenia – mówi Barbara Polichowska, prezes stowarzyszenia Metalowych Serc. - Utrzymujemy się głównie z jednego procenta i darowizn. Dlatego wszystkim, którzy nas wspierają bardzo dziękujemy i nadal liczymy na wsparcie.
Ważnym elementem działalności stowarzyszenia jest również ułatwianie kontaktów medycznych, propagowanie zdrowego stylu życia, prowadzenie różnych form rehabilitacji psychofizycznej poprzez rekreację, gimnastykę oddechową i usprawniającą narządy ruchu działalność charytatywna. (ROB)

* Stowarzyszenie na rzecz Emerytów i Rencistów Powiatu Gdańskiego „Solidarni"
Pruszcz Gdański, nr KRS: 0000242298

Stowarzyszenie na rzecz Emerytów i Rencistów Powiatu Gdańskiego „Solidarni" istnieje od 2005 roku i zrzesza obecnie ponad dwustu członków. - Nasza działalność opiera się na pomocy seniorom i ich aktywizacji - mówi prezes zarządu stowarzyszenia, Andrzej Ślusarczyk. - Organizujemy m.in. wycieczki, różnego rodzaju wyjazdy i rehabilitację. Staramy się wspierać seniorów na co dzień - wielu z nich często potrzebuje po prostu rozmowy, porady - tłumaczy. Członkowie stowarzyszenia co kilka miesięcy bawią się także na balach - karnawałowym, wiosennym czy andrzejkowym. Co więcej, „Solidarni" mogą liczyć na pomoc od zaprzyjaźnionych firm, m.in. LPP. Dyżury w biurze stowarzyszenia w Pruszczu Gdańskim odbywają się dwa razy w tygodniu.
Na co stowarzyszenie przeznacza 1 procent podatku? - Wyłącznie na cele statutowe stowarzyszenia - podkreśla Ślusarczyk. - Pieniądze pozyskane w ten sposób przeznaczamy na pomoc dla potrzebujących emerytów i rencistów, m.in. dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych.
(MI)

* Stowarzyszenie Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Rumia, nr KRS: 0000298629

Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku organizuje wykłady, ale również spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki edukacyjne, zajęcia jogi, czy warsztaty psychologiczne, a nawet muzykoterapię.

- Nasza oferta jest bogata, ale stale staramy się ją poszerzać pod kątem zainteresowań słuchaczy - mówi Renata Grzesiak, prezes Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Np. uczestnicy warsztatów malarskich doskonalą swoje umiejętności, a następnie prezentują te prace na wernisażach. W tym roku nowością są warsztaty teatralne prowadzone przez Agnieszkę Skawińską z Miejskiego Domu Kultury w Rumi.
RUTW organizuje również zajęcia poprawiające sprawność fizyczną starszych osób, tzw. gimnastykę parterową. Tym zajmuje się rehabilitantka specjalizująca się właśnie w pracy z osobami w podeszłym wieku.

Właśnie trwa nabór na kolejne, wiosenne zajęcia, które będą prowadzone w większości przez wykładowców z trójmiejskich uczelni. Jak można się spodziewać patrząc na dotychczasowe lata pracy RUTW, największym zainteresowaniem będą cieszyć się lekcje komputerowe oraz lektoraty języka angielskiego.(TM)

* Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku - Żyj Kolorowo
Ustka, nr KRS: 0000263404

Wiek nie jest przeszkoda w rozwoju. Wiedzą to członkowie Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Żyj kolorowo. Ta oddolna inicjatywa obywatelska cieszy się od momentu założenia, czyli od 2005 roku, wciąż rosnącym zainteresowaniem seniorów.
- Działamy od 22 marca 2005r, początkowo w ramach Stowarzyszenia Bene Vita, a od września 2006 roku grupa jako samodzielne stowarzyszenie pn. Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku – Żyj kolorowo - informuje organizator uniwersytetu. - Jesteśmy organizacją działającą na rzecz starszych mieszkańców Miasta Ustka i Gminy Ustka. Środki przekazane na uniwersytet z jednego procenta pomagają rozwijać inicjatywę. Uniwersytet propaguje wśród osób starszych aktywny i twórczy sposób spędzania wolnego czasu. Seniorzy nie tylko zdobywają wiedzę i nowe umiejętności, ale również aktywnie spędzają czas, poznają nowe osoby, poszerzają towarzyskie kontakty, rozwijają pasje i integrują się nie tylko w ramach własnej grupy wiekowej, ale też dużo łatwiej nawiązują kontakt z młodszym pokoleniem.
Patronat naukowy nad Usteckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku sprawuje Akademia Pomorska w Słupsku. Zajęcia Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbywają się w systemie semestralnym. Uniwersytet posiada dyplom samoakredytacji nadany przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego.
(ROB)

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto